Leonard’O’

QUO VADIS DUX 

Ostatnia wieczerza w stylu Leonarda, wykonana w technice VR. Aby zobaczyć trzeba kliknąć w kwadrat na grafice. Najlepiej oglądać w okularach VR.

Klikaj i oglądaj VR. Jak kogoś rozpoznasz to jest to całkowity przypadek, bo ostatnia wieczerza była ok 2000 lat temu. Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da VinciⓘLeonardo di ser Piero da Vinci (ur. 15 kwietnia 1452 w Anchiano, zm. 2 maja 1519 w Clos Lucé) – włoski renesansowy artysta i uczony: malarz, rzeźbiarz, architekt, inżynier, a także odkrywca, matematyk, anatom, wynalazca, geolog, filozof, muzyk, pisarz. To on namalował fresk na kanwie którego jest moja grafika. Podobieństwo postaci do osób współcześnie żyjących jest absolutnie przypadkowe, jak u Leonarda. Ostatnia wieczerza to tylko przenośnia. Podobno Leonardo miał dylemat, która z jemu znanych postaci powinna symbolizować Judasza.

„Ostatnia Wieczerza” jest jednym z najbardziej znanych i fascynujących arcydzieł wielkiego renesansowego malarza Leonarda da Vinci — i przedmiotem wielu legend i kontrowersji. Jedna z tych kontrowersji dotyczy postaci siedzącej przy stole po prawej stronie Chrystusa. Czy to św. Jan czy Maria Magdalena?

Historia „Ostatniej Wieczerzy”

Chociaż w muzeach i na podkładkach pod mysz znajduje się wiele reprodukcji, oryginał „Ostatniej wieczerzy” to fresk.  Malowane w latach 1495-1498 dzieło jest ogromne, mierzy 15 na 29 stóp (4,6 x 8,8 metra). .

Obraz powstał na zamówienie Ludovica Sforzy, księcia Mediolanu i pracodawcy Leonarda da Vinci przez prawie 18 lat (1482-1499). Leonardo, zawsze wynalazca , próbował użyć nowych materiałów do „Ostatniej Wieczerzy”. Zamiast używać tempery na mokrym tynku (preferowana metoda malowania fresków, która sprawdzała się od wieków), Leonardo malował na suchym tynku, co dało bardziej zróżnicowaną paletę. Niestety suchy tynk nie jest tak stabilny jak mokry, a malowany tynk niemal natychmiast zaczął odpadać od ściany. Od tego czasu różne władze starają się go przywrócić.

Kompozycja i innowacja w sztuce religijnej

„Ostatnia Wieczerza” to wizualna interpretacja wydarzenia opisanego przez Leonarda we wszystkich czterech Ewangeliach (książkach Nowego Testamentu). Ewangelie mówią, że wieczorem, zanim Chrystus miał zostać zdradzony przez jednego ze swoich uczniów, zebrał ich wszystkich, aby zjeść i powiedzieć im, że wie, co nadchodzi (że zostanie aresztowany i stracony). Tam umył im stopy, co było gestem symbolizującym, że wszyscy są równi w oczach Pana. Kiedy jedli i pili razem, Chrystus dał uczniom wyraźne instrukcje, jak zapamiętać go w przyszłości, używając metafory jedzenia i picia. Chrześcijanie uważają ją za pierwszą celebrację Eucharystii, rytuał sprawowany do dziś.

Ta biblijna scena z pewnością została namalowana wcześniej, ale w „Ostatniej wieczerzy” Leonarda wszyscy uczniowie okazują bardzo ludzkie, możliwe do zidentyfikowania emocje. Jego wersja przedstawia ikoniczne postaci religijne jako ludzi, a nie świętych, którzy reagują na sytuację po ludzku.

Ponadto perspektywa techniczna w “Ostatniej wieczerzy” została stworzona tak, że każdy element obrazu kieruje uwagę widza wprost na środek kompozycji, głowę Chrystusa. Jest to prawdopodobnie najlepszy przykład jednopunktowej perspektywy, jaki kiedykolwiek stworzono.

Emocje w farbie

„Ostatnia Wieczerza” przedstawia konkretny moment w czasie. To ilustruje pierwsze kilka sekund po tym, jak Chrystus powiedział swoim apostołom, że jeden z nich zdradzi go przed wschodem słońca. Dwunastu mężczyzn jest przedstawionych w małych grupach po trzy osoby, reagujących na wiadomości z różnym stopniem przerażenia, gniewu i szoku.

Patrząc na zdjęcie od lewej do prawej:

  • Bartholomew, James Minor i Andrew tworzą pierwszą trójkę. Wszyscy są przerażeni, Andrew do tego stopnia, że ​​unosi ręce w geście „stop”.
  • Następna grupa to Judasz, Piotr i Jan. Twarz Judasza jest w cieniu i ściska małą torebkę, być może zawierającą 30 srebrników , które otrzymał za zdradę Chrystusa. Peter jest wyraźnie zły, a kobieco wyglądający John wydaje się omdlewać.
  • Chrystus jest w centrum, cisza pośród burzy.
  • Thomas, James Major i Philip są następni: Thomas wyraźnie poruszony, James Major oszołomiony, a Philip wydaje się szukać wyjaśnień.
  • Wreszcie Mateusz, Tadeusz i Szymon tworzą ostatnią grupę trzech postaci, Mateusz i Tadeusz zwrócili się do Szymona o wyjaśnienia, ale ich ramiona wyciągnięte ku Chrystusowi.

Czy Maria Magdalena była na Ostatniej Wieczerzy?

W „Ostatniej Wieczerzy” postać na prawym ramieniu Chrystusa nie posiada łatwej do zidentyfikowania płci. Nie jest łysy ani brodaty, ani nic, co wizualnie kojarzymy z „męskością”. W rzeczywistości wygląda kobieco. W rezultacie niektórzy ludzie (jak powieściopisarz Dan Brown w „ Kodzie Leonarda da Vinci ”) spekulowali, że Da Vinci w ogóle nie przedstawia Johna, ale raczej Marię Magdalenę. Istnieją trzy bardzo dobre powody, dla których Leonardo prawdopodobnie nie przedstawiał Marii Magdaleny.

  1. Maria Magdalena nie była na Ostatniej Wieczerzy.

Chociaż była obecna na tym wydarzeniu, Maria Magdalena nie została wymieniona wśród osób przy stole w żadnej z czterech Ewangelii. Według relacji biblijnych jej rola była drugorzędna. Wytarła stopy. John jest opisany jako jedzący przy stole z innymi.

  1. Namalowanie jej tam przez Da Vinci byłoby rażącą herezją.

Katolicki Rzym końca XV wieku nie był okresem oświecenia, jeśli chodzi o konkurujące ze sobą wierzenia religijne. Inkwizycja rozpoczęła się we Francji pod koniec XII wieku. Hiszpańska Inkwizycja rozpoczęła się w 1478 roku, a 50 lat po namalowaniu „ Ostatniej Wieczerzy ” papież Paweł II założył Kongregację Świętego Oficjum Inkwizycji w samym Rzymie. Najbardziej znaną ofiarą tego urzędu był w 1633 r. kolega naukowiec Leonarda, Galileo Galilei.

Leonardo był wynalazcą i eksperymentatorem we wszystkim, ale byłoby gorzej niż nierozsądnie ryzykować obrazę zarówno swojego pracodawcy, jak i papieża.

  1. Leonardo był znany z malowania zniewieściałych mężczyzn.

Istnieją kontrowersje dotyczące tego, czy Leonardo był gejem, czy nie. Niezależnie od tego, czy był, czy nie, z pewnością poświęcał więcej uwagi męskiej anatomii i ogólnie pięknym mężczyznom niż kobiecej anatomii czy samicom. W jego notatnikach jest kilku dość zmysłowych młodych mężczyzn, z długimi, kręconymi włosami i skromnie spuszczonymi oczami z ciężkimi powiekami. Twarze niektórych z tych mężczyzn są podobne do twarzy Jana.

Na tej podstawie wydaje się jasne, że Da Vinci namalował apostoła Jana mdlejącego obok Chrystusa, a nie Marię Magdalenę. „Kod Leonarda da Vinci” jest ciekawy i skłania do refleksji. Jest to jednak fikcja i twórcza opowieść utkana przez Dana Browna, oparta na odrobinie historii, która znacznie wykracza poza fakty historyczne.

https://www.milan-museum.com/leonardo-last-supper-cenacolo.php

Trochę historii o Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci

Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci (Cenacolo Vinciano) to jeden z najsłynniejszych obrazów na świecie. To dzieło zostało namalowane w latach 1494-1498 za rządów Ludovica il Moro i przedstawia ostatnią “kolację” między Jezusem a jego uczniami.

Aby stworzyć to wyjątkowe dzieło, Leonardo przeprowadził wyczerpujące badania, tworząc nieskończoną ilość szkiców przygotowawczych. Leonardo porzuca tradycyjną metodę malowania fresków, malując scenę “na sucho” na ścianie refektarza. Odnaleziono ślady złotych i srebrnych folii, które świadczą o chęci artysty do wykonania figur w sposób znacznie bardziej realistyczny, z uwzględnieniem cennych detali. Po ukończeniu jego technika i czynnik środowiskowy przyczyniły się do ostatecznego zniszczenia fresku, który był poddawany licznym renowacjom.

Ostatnia renowacja została zakończona w 1999 roku, gdzie zastosowano kilka metod naukowych, aby jak najbardziej zbliżyć się do oryginalnych kolorów i usunąć ślady farby nałożonej w poprzednich próbach odrestaurowania fresku.

Jaka jest obecnie Ostatnia Wieczerza Leonarda?

Ostatnia Wieczerza Leonarda znajduje się w swoim pierwotnym miejscu, na ścianie jadalni dawnego klasztoru dominikanów Santa Maria delle Grazie, dokładnie w refektarzu klasztoru i jest jednym z najbardziej znanych i znanych dzieł sztuki na świecie.

“Ostatnia Wieczerza” Leonarda Da Vinci, ogromny obraz o wysokości 4,60 metra i szerokości 8,80 metra, został wykonany temperą i olejem na preparacie gipsowym zamiast techniki powszechnie stosowanej w okresie fresku.

Obecnie wdrożono kilka środków mających na celu ochronę lakieru przed zniszczeniem. Aby zapewnić utrzymanie fresku w temperaturze pokojowej, od czasu ostatniej renowacji wstęp dla zwiedzających został ograniczony do grupy 25 osób co 15 minut.

Ciekawostki o Ostatniej Wieczerzy Leonarda

Czy wiesz, że wielka sława tego arcydzieła wzbudziła zainteresowanie wielu historyków, badaczy i powieściopisarzy, którzy starają się rozwiązać rzekome tajemnice i zagadki otaczające ten obraz. Na przykład w książkach “The Templar Revelation” autorstwa Clive’a Prince’a i Lynn Picknett oraz w powieści Dan Brown’s Da Vinci Code (Kod Leonarda da Vinci) potwierdzono, że postać po prawej stronie Jezusa nie jest apostołem Janem, ale postacią żeńską. Prawda jest taka, że te tajemnice i ciekawostki nie zostały jeszcze rozwiązane.

Czy wiesz, że podczas wojny o niepodległość Francji wojska napoleońskie wykorzystywały ścianę refektarza do ćwiczeń strzeleckich, a podczas II wojny światowej w 1943 roku bombardowaniom udało się zerwać dach starej dominikańskiej jadalni, pozostawiając farbę na otwartej przestrzeni przez kilka lat.

Dlaczego warto odwiedzić Ostatnią Wieczerzę Leonarda?

Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci jest bez wątpienia jednym z najważniejszych dzieł sztuki wszechczasów, zarówno ze względu na nowatorskie podejście, jak i wpływ, jaki wywarła na artystów w każdym wieku. To wspaniałe dzieło sztuki było postrzegane przez współczesnych artystów Leonarda jako “obraz, który mówi”, coś, co nigdy wcześniej się nie zdarzyło.

Jak zwiedzić Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci?

Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji w Mediolanie. Dostępność biletów jest bardzo ograniczona, dlatego wcześniejsza rezerwacja jest uważana za “obowiązkową”. Bilety na to arcydzieło można zarezerwować online, ale muszą być sprzedawane w ramach pakietu, dlatego zaleca się połączenie ich z audioprzewodnikiem po Mediolanie lub z wejściami do Galerii Brera lub Pinakoteki Ambrosiana.

Oczywiście istnieje również możliwość zarezerwowania wycieczki z przewodnikiem, która może obejmować również zwiedzanie innych kościołów lub atrakcji znajdujących się w centrum Mediolanu.

Możliwe jest również zamówienie wizyty z prywatnym przewodnikiem, która oprócz wejścia na Ostatnią Wieczerzę obejmuje wizytę w sąsiednim kościele Santa Maria delle Grazie.

Inne atrakcje w okolicy

Mediolan to wielkie miasto pełne niespodzianek. W niewielkiej odległości od Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci znajduje się Plac Duomo w historycznym centrum miasta. Na tym placu znajduje się słynna gotycka katedra mediolańska oraz pomnik Wiktora Emanuela II wzniesiony w 1896 roku na cześć króla Włoch. Znajduje się tu również wspaniała Galeria Vittorio Emanuele II, centrum handlowe pełne kawiarni, restauracji i sklepów. Po przejściu przez tę galerię dotrzesz do luksusowego teatru miasta Mediolanu, La Scali. Spacer po historycznym centrum po prostu niezapomniany!

 

 

error: Content is protected !!