BitFarma

Farma wydobywcza kryptowalut: jak to działa i jak ją samemu złożyć

Szybko rosnąca popularność i wzrost kosztów kryptowalut spowodował pojawienie się dużej liczby osób, które chcą zarabiać na cyfrowym wydobywaniu złota. Najpopularniejszą metodą stało się wydobywanie przez farmę na kartach graficznych.

Górnictwo i farma górnicza – co to w prostych słowach

Górnictwo to metoda generowania dochodu oparta na tworzeniu nowych bloków na platformie rozproszonej. Wynagrodzenie wypłacane jest w formie kryptowaluty – wirtualnej jednostki rozliczeniowej. Wysokość dochodu ustala twórca kodu programu.

Wydobywanie odbywa się za pomocą farmy, która jest zbiorem urządzeń podłączonych do sieci blockchain. Technicznie rzecz biorąc, farma wydobywcza to kaskada kart wideo podłączonych do komputera z kilkoma potężnymi zasilaczami. Podczas montażu tego urządzenia główną uwagę zwraca się na wydajność kart wideo. Jednostka mocy przetwarzania informacji takiej farmy nazywa się hashrate25-28 Mh/s (megahash na sekundę) na kartę graficzną jest uważane za dobrą wydajność.

Jak działa farma górnicza. Co jest istotą farmy

Istotą farmy wydobywczej jest śledzenie i przetwarzanie nowych bloków transakcji w wyspecjalizowanej sieci blockchain. Odkryty blok będzie generował dochód w postaci bitcoina lub innej kryptowaluty. Znalezienie każdego bloku może zająć od kilku minut do kilku dni.

To zależy od 2 czynników:

 1. Wydajność sprzętu.Im potężniejsza farma, tym szybsza produkcja kryptowaluty.
 2. Złożoność sieci. Zwiększenie liczby górników (co obecnie dzieje się szybko) w sieci zmniejszy koszt wykrytego bloku i wydłuży czas jego znalezienia.

Obecnie eksploatowane farmy górnicze można podzielić na 3 typy:

 1. Urządzenia, w których karty graficzne są głównym elementem obliczeniowym.We wczesnych latach po stworzeniu Bitcoina, procesory graficzne AMD wykazały dobrą wydajność w wydobywaniu kryptowalut. Teraz ta metoda wydobywania bitcoinów jest coraz rzadziej używana. Powodem tego było pojawienie się dużych rolników na skalę przemysłową, którzy wykorzystują ogromne moce i najnowszy drogi sprzęt do wydobywania cyfrowego złota. To znacznie zwiększyło złożoność sieci i sprawiło, że wydobywanie bitcoinów na kartach graficznych stało się nieopłacalne. Dziś metoda jest używana na alternatywnych kryptowalutach.
 2. Urządzenia oparte na FPGA.Ten sprzęt nie ma gorszej wydajności niż kopanie na kartach graficznych, ale nie wymaga drogiego systemu chłodzenia. Dzięki temu takie urządzenia są bardziej ekonomiczne i kompaktowe.
 3. Systemy oparte na ASIC.Te urządzenia zostały stworzone specjalnie do wydobywania bitcoinów. Teraz takie systemy są uznawane za najlepsze pod względem wydajności i ceny. Minusem jest to, że te urządzenia nie nadają się do kopania innych kryptowalut innych niż Bitcoin.

Metody wydobycia przez farmę

Istnieją 2 sposoby wydobywania cyfrowych monet:

 • W tym przypadku rozwój bloku odbywa się sam, a wszystkie zyski pozostają po stronie właściciela gospodarstwa. Wadą tej metody jest potrzeba potężnego sprzętu i dużo czasu na zarobienie.
 • Za pomocą puli– usługi specjalne, które są siecią, z którą cyfrowi górnicy złota łączą swoje farmy wydobywcze. W takim przypadku zysk jest dzielony między wszystkich uczestników puli proporcjonalnie do pojemności.

Aby zdecydować się na metodę wydobycia, zaleca się kopanie przez jakiś czas zarówno w basenie, jak i solo. Możesz więc wybrać najbardziej opłacalny sposób dla swojego gospodarstwa.

Co jest lepsze: kup gotową farmę górniczą lub zbuduj ją samodzielnie

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim musisz zrozumieć, czy istnieje prawdziwa wiedza i doświadczenie w montażu sprzętu komputerowego. Jeśli masz takie doświadczenie, samodzielna farma wydobywcza składająca się z 6 kart wideo będzie kosztować średnio około 1500 USD. Zakup gotowej farmy o podobnej wydajności będzie wymagał 2500-3000 USD. Korzyści z samodzielnego montażu są więcej niż znaczące.

Niezbędne komponenty dla farmy górniczej

Do samodzielnego montażu farmy górniczej wymagany jest następujący sprzęt:

 • Niekoniecznie wysoka wydajność.
 • Płyta główna z wieloma gniazdami PCI-E.
 • Dysk twardy. Co najmniej 40, a najlepiej 80 GB.
 • Minimum 4 GB pamięci RAM – wystarczy, że pasuje do gniazda na płycie głównej.
 • Karty wideo. Główna część systemu. Minimalne wymaganie to 4 GB. Dobrą opcją budżetową jest ZOTAC GeForce GTX1060, który kosztuje około 250 USD. za jedną kartę. Farmy górnicze często używają do samodzielnego montażu kart graficznych: AMD Radeon RX 470, AMD Radeon RX 480, Nvidia Geforce GTX 1060, Nvidia Geforce GTX 1070 i AMD Fury X.
 • Zakładając, że farma będzie zbudowana z 6 kart graficznych, to zasilanie powinno wynosić 1500 V. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz użyć 2 jednostek po 750 V każda.
 • Przejściówki Razer do podłączania kart wideo.
 • Przycisk Start i 4 chłodnice
 • Ramka ułatwiająca chłodzenie bloku.

Jak zbudować farmę górniczą – instrukcje krok po kroku

 1. Stelaż do farmy można niedrogo kupić w Internecie lub wykonać go samemu z metalowych narożników. Robiąc to samodzielnie, najważniejsze jest dokładne dopasowanie wszystkich rozmiarów do procesorów graficznych i innych urządzeń farmy wydobywczej.
 2. Płytę główną należy umieścić na środku dolnej półki ramy. Jest to konieczne do stworzenia poduszki powietrznej, która jest niezbędna do lepszego chłodzenia.
 3. Instalujemy procesor z chłodnicą na płycie głównej.
 4. Lepiej przykręcić zasilacz do aluminiowego narożnika za pomocą śrub. Następnie podłączamy przycisk zasilania i dysk twardy.
 5. Wentylatory do chłodzenia kart graficznych są zamontowane na bocznych panelach szafy. Na 6 kart wystarczą 4 wentylatory (2 z każdej strony).
 6. Karty wideo są zawieszone na górnych szynach szafy za pomocą opasek kablowych i połączone z płytą główną za pomocą wsporników.
 7. Farma jest składana ręcznie i jest prawie gotowa do wydobycia. Pozostaje zainstalować oprogramowanie.

Ile możesz zarobić na wydobyciu przez farmę

Poziom rentowności farmy dla górnictwa najłatwiej obliczyć za pomocą usług kalkulatora. Aby to zrobić, musisz wprowadzić dane na kartach wideo i koszt energii elektrycznej. Usługa obliczy zysk z wydobycia dla każdej kryptowaluty.

Dla jasności możemy rozważyć opłacalność farmy wydobywczej do wydobywania kryptowaluty Ethereum, złożonej z 5 kart graficznych GPU Radeon RX 480 8 GB (działający z częstotliwością 8 GHz). Przy standardowych ustawieniach RX 480 dostarcza około 25 MH/s. Mnożąc przez 5, otrzymujemy hashrate 125 MH/s, co daje około 5 USD dziennie. To 150 dolarów miesięcznie.

Ile energii zużywa farma górnicza

Teraz musisz obliczyć koszt energii elektrycznej. Jedna karta wideo zużywa około 150 W. Okazuje się, że za miesiąc 1250W * 24 godziny * 30 dni = 900000W = 900kW.

Mnożymy 900 kW przez koszt energii elektrycznej ( za 1 kW). Otrzymujemy ok.  78 USD. W sumie zysk netto za miesiąc wynosi: 150-78=72 USD.

Lokalizacja farmy górniczej ma duży wpływ na rentowność farmy górniczej. koszt energii elektrycznej w różnych krajach może się znacznie różnić.

Ile opłaca się farma górnicza

Zwrot z farmy jest bardzo łatwy do obliczenia. Ilustrujący przykład można zobaczyć na tej samej farmie 5 kart graficznych GPU Radeon RX 480 8 GB:

Koszt jednej karty graficznej (około 300 USD) przez ich liczbę w systemie (5) i koszt reszty sprzętu (płyta główna, dysk twardy, wentylatory itp.). Otrzymujemy: 300*5+250=1750$. Następnie koszt gospodarstwa dzieli się przez jego rentowność i otrzymujemy: 1750:78=22.4. W sumie okres zwrotu dla tej farmy wydobywczej Ethereum wynosi 22,4 miesiąca ( nie jest informacja pewna, pochodzi z sieci)

Farmy okresowo się zawieszają, muszą być skonfigurowani pod kątem maksymalnej wydajności. Wymaga to regularnej konserwacji dla właściciela tzw. górnika. Polega na skonfigurowaniu oprogramowania, utrzymaniu ciągłej pracy i kontroli wentylacji.

Dla właścicieli zakupionych farm jest to dużo łatwiejsze – wszystkie prace konserwacyjne systemu wykonuje dział serwisu producenta w ramach zobowiązań gwarancyjnych.

 

Jak widać na powyższym przykładzie, rentowność farmy górniczej jest dziś bardzo niska. Wraz ze wzrostem złożoności sieci zmniejszy się rentowność. Bardzo trudno jest przewidzieć, czy wzrost ceny kryptowaluty zrekompensuje spadek rentowności spowodowany złożonością sieci. Wydobywanie bitcoinów na farmach domowych jest teraz nieopłacalne. To jest fakt. Czy taki los czeka Ethereum i inne kryptowaluty, czas pokaże.

Teraz ci, którzy nie chcą inwestować w ryzykowne tematy, ale chcą sprawdzić się w nowym biznesie, mogą zrobić cloud mining. Technologia ta wykorzystuje moc sieciowej pamięci masowej i nie wymaga inwestycji w sprzęt. Najważniejsze w kopaniu w chmurze jest znalezienie sprawdzonej i niezawodnej platformy.

error: Content is protected !!