74 ZSP

Zaczęło się od tzw. “incydentu” . Nic wielkiego jak na byłych działaczy ruchu studenckiego. Ale jednak zrobiło się nieco fajniej, bo przybyli aktualni studenci z ich obecnymi problemami.  Adam Ludwiczak napisał post, a ja za nim zrobiłem zdjęcie. Ze zdjęcia grafikę 360. Związek Studentów usiłujący zwrócić uwagę na problem własnego pokolenia obstawił  wejście do Teatru Palladium. Wydaje się, że w zamiarze Studentek i Studentów był rodzaj protestu. MY z ZSP nie przypuszczaliśmy, że koło historii potoczyło się tak szybko. Doskonale pamiętamy i rozumiemy czasy studenckie. W końcu organizatorami byli Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego” wraz ze Stowarzyszeniem Ordynacka. Przewodniczący Ordynackiej  Minister Dariusz Wieczorek – Poseł na Sejm RP jest jednym z NAS i pewnie tak jak powiedział JOWITA ZOSTAJE, tak samo podejmie problem i będzie szukał rozwiązania problemów i postulatów studenckich .
Cytuję Adama: “Ciotki i Wujowie” rozpoczynali w Palladium rok obchodów 75-lecia powstania ZSP, a przed Palladium doszło do “incydentu” – pikiety studentów UW. Pikieta odbyła się w słusznej (-ch) sprawie (-ach).
Życzę pikietującym powodzenia! 45 lat temu też “zorganizowałem” pikietę (pisze Adam Ludwiczak). W czasie juwenaliów. Żeby było widać. Ja przegrałem.
Oby “moje wnuki” nie zaznały” porażki.” Czarno białe zdjęcie pokazuje pikietę jaką zorganizował. Grafika 360 to wejście do Palladium. Klikaj w kwadracik.

Prof. Ryszard Stemplowski zaapelował do Ministra i Wicemarszałka Sejmu o pomoc w aktualnie trudnej sytuacji 70% studentów w Polsce.

NATYCHMIASTOWA REAKCJA MINISTRA  (  opis z dnia 23-04-2024 nastronie w linku)

 

Wykonano wiele zdjęć, ale trudno było wybrać takie, które pokazało znakomitą frekwencje spotkania 18-04-2024 w Teatrze Palladium (Warszawa). Głównym problemem było mocne światło reflektorów. Na sali teatru, ani na antresoli nie było wolnych miejsc. Czasami ktoś wychodził, bo musiał. Frekwencja bardzo dobra. Na dodatek transmisję on-line oglądało ok 300 osób, live w trakcie spotkania – nie wszyscy chętni mogli uczestniczyć. Ale nie tylko na ilość osób, ale głownie na jakości uczestników należy zwrócić uwagę. Kliknij na ramkę i oglądaj obraz VR czyli 360 .

Proszę posłuchać prezentacji i dyskusji. Dyskusja i koncert, ok. 3,5 godzin. link wraz z filmem znajduje się poniżej

Komitet Wykonawczy Stowarzyszenia Ordynacka w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Warszawa 2024-03-22 g.14ta) omawiał spotkanie w Palladium.  Głównym Organizatorem była Ogólnopolska Fundacja Historyczna Ruchu Studenckiego pod przewodnictwem  prof. Krzysztofa Szamałka. Współorganizatorami byli Stowarzyszenie Ordynacka i Fundacja „Universitatis Varsoviensis”.   Kliknij na ramkę i oglądaj obraz VR czyli 360

Fundacja Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego, Fundacja „Universitatis Varsoviensis” oraz Stowarzyszenie „ORDYNACKA” we czwartek, 18 kwietnia 2024 r., od godz. 16:30, zapraszają na inaugurację obchodów 75-lecia powstania Zrzeszenia Studentów Polskich pt. „Z pokolenia na pokolenie”.
Uroczystość obędzie się w warszawskim Teatrze Palladium.

Program Inauguracji:

Sesja otwierająca obchody – godz.16:30

 • Wprowadzenie – Prezes Zarządu Fundacji Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego prof. dr hab. Krzysztof Szamałek
 • Prezentacja filmów o kulturze studenckiej
 • Wystąpienia historycznych postaci Zrzeszenia Studentów Polskich

Przerwa kawowa – 17:40-17:59

Część artystyczna—godz.18:00

Wystąpią w repertuarze twórców kultury studenckiej:

 • Kayah
 • Igor Herbut
 • Darek „MALEO” Malejonek
 • Dorota Miśkiewicz
 • Iga Posta
 • Matylda Damięcka
 • Ryszard Leoszewski
 • Band pod dyrekcją Artura Grudzińskiego
 • Prowadzący koncert Paweł Solarz
 • Kierownictwo muzyczne Artur Grudziński
 • Reżyseria Mariusz Cieślik
 • Producent Sławomir Sokołowski

Honorowy Patronat Obchodów75-lecia ZSP objął
Prezydent RP Pan Aleksander Kwaśniewski

error: Content is protected !!